Rodzaje gasnic wikipedia

Pożary, które ponoszą w osobnych pomieszczeniach, o niskiej kubaturze przeważnie są gaszone przy zastosowaniu pary wodnej. Parę odnosi się w miejscach, w których masę wynosi około 500 m3. Powinny obecne istnieć miejsca szczelne. Para jako sposób gaśniczy tzw. "steam fire extinguishing" na otwartych przestrzeniach nie potrafi być wykorzystana, ze powodu na jej daleko prosty ciężar właściwy, co przenosi się na nieosiąganie odpowiedniego stężenia gaśniczego.

https://neoproduct.eu/ro/spartanol-o-modalitate-eficienta-de-a-transforma-grasimea-in-masa-musculara/

Ponadto w przypadku małych,ale nieszczelnych pomieszczeń zastosowanie pary gaśniczej ponadto jest mało funkcjonalne i skuteczne.

Do najczęściej spotykanych pomieszczeń, w jakich obraca się parę wodną do zabezpieczenia i zamykania pożarów są: suszarnie materiałów łatwopalnych oraz drewna, przepompownie produktów naftowych, kotły wulkanizacyjne, kolumny rektyfikacyjne oraz statki. Ten środek gaśniczy stawia się też do ugaszania pożarów ciał stałych, które nie mogą być ugaszone w końca kontaktu z wodą.

Para wodna może istnieć zarówno używana do gaszenia pożarów cieczy, których temperatura ma co najmniej 60°C. Gaszenie lub zabezpieczenia miejsca pożaru parą wodną będzie obecnym niezwykle ekonomiczne im piękniejsza będzie temperatura zapłonu cieczy.

Zastosowanie pary wodnej powoduje rozcieńczenie palnych alkoholi w dziedzinie spalania. Jest i obniżenie stężenia tlenu do takiej wartości, przy której złe jest dalsze spalanie. W mieszaninie par i alkoholi w terenie strefy spalania oraz zagrożenia pożarowego 35% stężenie pary wodnej powoduje zahamowanie procesu palenia i brak dalszej możliwości spalania.

Proces gaszenia jest wyłącznie dużo efektywny przy użyciu pary nasyconej, która ceniona jest pod ciśnieniem od 6 do 8 atmosfer.